TMSF’nin satışa çıkardığı Akın Çorap için gelen teklifler beklenenin altında kaldı, ihale ertelendi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) kayyum olarak atandığı, FETÖ kontağı nedeniyle 2017’de mal varlığına el konulan Akın Çorap, 233,5 milyon lira muhammen bedelle satışa çıkarılmış, ihalesi 14 Aralık’ta yapılmıştı. Lakin gelen teklifler kestirimi bedel olan 233,5 milyon TL’nin altında kaldığı için, pazarlık adabı satış kararı alındı. Bugün yapılacağı 35 gün evvelce duyurulan ‘pazarlık’, bugün açıklanan karar ile 23 Aralık’a ertelendi.

TMSF’nin kayyum olarak atandığı Akın Çorap ile Sufi Çorap’a ilişkin mal, hak ve varlıkları ile sözleşmelerden, Fon Kurulu Kararı ile oluşturulan ve satışına karar verilen ‘Akın Çorap Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’, satışa çıkarıldı. Satışa dair ilan, Resmi Gazete’de 11 Kasım’da yayınlandı. İlanda, Akın Çorap için 233 milyon 500 bin TL muhammen bedel hesaplandığı, ihalenin kapalı zarf ve açık artırma metotlarının birlikte uygulanması suretiyle yapılacağı belirtildi. Teminat ölçüsü 23,5 milyon TL ve son teklif verme tarihi 13 Aralık 2022 olarak belirlenen ihale, 14 Aralık’ta TMSF’nin İstanbul Esentepe’deki binasında yapıldı.

Bugün pazarlık yapılacaktı

İhale Satış Komisyonu’nun belirleyeceği kapalı zarf basamağında verilen en yüksek teklif üzerinden ihaleye, bugün açık artırma ile devam edilecekti. İhale ilanına göre TMSF Kurulu, en yüksek teklifin iddiası bedel olan 233,5 milyon TL’nin altında kalması halinde, teklif sayısı 3’ten az ise hepsiyle; 3’ten fazla ise en yüksek 3 teklifin sahibinin iştirakiyle ihaleye pazarlık yordamıyla devam etmeye karar verebilecekti. TMSF’nin ihaleye pazarlık yöntemi ile devam edilmesine karar vermesi halinde pazarlık, bugün saat 11:00’de, TMSF’nin Büyükdere Cad. No:143 Esentepe/İstanbul adresindeki konferans salonunda yapılacaktı.

Haftaya ertelendi 

TMSF, 35 gün evvel yayınladığı ilanda bugün yapılacağını duyurduğu pazarlığın haftaya ertelendiğini fakat bugün açıklayabildi. TMSF, “Akın Çorap Ticari ve İktisadi Bütünlüğü Satış Komitesi Başkanlığı, ihale takviminde pazarlık tarihini, 16.12.2022 tarihi saat 11:00’den 23.12.2022 tarihi saat 14:00’e ertelenmiştir” ilanını yapmakla yetindi. TMSF’nin erteleme kararında, kaç teklif alındığı, ölçülerin ne olduğu, pazarlığa kaç teklif sahibinin gireceği üzere bilgiler ise yer almadı.

Kılıçdaroğlu gündeme getirmiş, Canikli açıklama yapmıştı 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Sözcüsü Faik Öztrak, TMSF devrinde atanan kayyumların usulsüzlük yaptığını ileri sürünce, kendisi de Giresunlu olan AKP Genel Lider Yardımcısı Nurettin Canikli 5 Temmuz’da açıklama yapmıştı. Canikli’nin açıklamasının ilgili kısmı şöyle:

“Bahsedilen şirketlerden bir tanesi de Giresun’da kurulu bulunan ve TMSF’nin kayyum olarak atandığı Akın Çorap Şirketi’dir. Teze nazaran; Akın Çorap Şirketi’nin kaynakları, şahsım tarafından Giresun’da kurdurulan bir öteki çorap şirketine aktarılmış ve bu yolla Akın Çorap Şirketi’nin içi boşaltılmıştır. Bir şirkete nasıl çökülür yahut bir şirketin içi nasıl boşaltılır? Bu sorunun karşılığı kıymetlidir. İştirak hisselerini temsil eden payların cebren ve hile ile el değiştirmesi halinde bir şirkete çökülmüş olur. Akın Çorap Şirketi’nde rastgele bir pay değişikliği olmamıştır. Şirketin paydaşlık hisseleri el değiştirmemiş olup, TMSF’ye devrandan evvelki sahiplerinin üzerinde bulunmaktadır ve şirket, ceza yargılaması katılaşana kadar kayyum sıfatıyla TMSF’nin atadığı üyeler tarafından yönetilmektedir.”

50 yıl evvel kurulan şirket 5 yıldır TMSF yönetiminde 

50 yıl evvel kurulan ve yıllık 110 milyon çift çorap üreten Akın Çorap, 50 milyon dolar olduğu belirtilen cirosuyla Türkiye’nin en büyük 5 çorap üreticisinden biri olarak biliniyordu. Şirkete, 2017’de FETÖ terör örgütü ile ilişkileri nedeniyle el konulmuş, TMSF kayyum olarak atanmıştı. Şirketin kurucusu Ali Yarkın, Bank Asya’nın da ortakları ortasındaydı. Yarkın’ın üç oğlu; İhsan, Uğur ve Fatih Yarkın kardeşler de FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanmıştı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir