Son Dakika: Muharrem İnce, 100 bin imzayı dördüncü günde aşarak 3. cumhurbaşkanı adayı oldu

14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçmenler tarafından aday gösterilecek isimlerin imza toplama süreci devam ediyor. Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce, 100 bin imzayı 4’üncü günde aşarak 3’üncü Cumhurbaşkanı adayı oldu.

“İMZA VERMEYE DEVAM”

Twitter hesabından açıklama yapan Muharrem İnce, “Teşekkürler Türkiye, Teşekkürler Memleketin Hoş İnsanları, Teşekkürler Evlatlarım. 100 bin imza Tamam. Rehavet yok, pazartesi saat 20.00’ye kadar imza vermeye devam.” sözlerini kullandı.

SİNAN OĞAN 55 BİNDE

Öte yandan, Cet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan şu ana kadar 55 bin 583 imza alabildi. Doğu Perinçek ise 19 bin 313 imza toplayabildi.

27 MART SAAT 20.00’A KADAR SÜRECEK

İmza verme süreci 27 Mart saat 20.00’ye kadar sürecek. Vatandaşlar kimlik dokümanlarıyla ilçe seçim konseylerine giderek imza verebiliyor.

BAŞVURU FİYATI NE OLACAK?

100 bin imza toplayan bireye, istemesi durumunda müracaat için ödediği 555 bin 980 lira iade edilecek. Adaylık için kâfi imzaya ulaşamayanların yatırdığı fiyat ise Hazine’ye gelir kaydedilecek.

KESİN ADAY LİSTESİ 31 MART’TA YAYIMLANACAK

Seçmenler, YSK’nın ilanında belirtilen adaylardan yalnızca biri için ve bir defa teklifte bulunabilecek. Cumhurbaşkanı kesin aday listesi 31 Mart’ta, Resmi Gazete’de yayımlanacak. Ardından cumhurbaşkanı seçimi propaganda periyodu başlayacak.

100 BİN İMZA ŞARTI

Anayasanın 101. unsuruna göre; cumhurbaşkanlığına, siyasi parti kümeleri, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına yahut birlikte en az yüzde 5’ini almış olan siyasi partiler ile en az 100 bin seçmen aday gösterebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir