Şaşırtan Liverpool ve Galatasaray benzerliği! Okan Buruk ve Jürgen Klopp…

Spor Toto Üstün Lig’in beşinci sırasında yer alan Galatasaray ile Premier Lig’de dokuzuncu sırada bulunan Liverpool’un sıkıntıları tıpkı…

Fanatik’te yer alan habere nazaran; dönem başında teknik yöneticilik koltuğuna Okan Buruk’u getiren Galatasaray, inişli-çıkışlı bir performans gösteriyor. Sarı-kırmızılılar bu sezon ligde oynadığı 11 maçta topladığı 21 puanla, önder Fenerbahçe’nin beş puan gerisinde beşinci sırada yer alıyor. Galatasaray, Icardi, Torreira, Mata, Rashica, Seferovic üzere yıldızları transfer etmesine karşın birinci 11 haftalık kısımda puan olarak vasat bir manzara çizdi.

LIVERPOOL’DA DA DURUM AYNI

Premier Lig’de geçen dönem şampiyonluğu bir puanla Mancester City’e karşı kaybeden Jürgen Klopp’un öğrencileri, tıpkı Galatasaray üzere bekleneni bir türlü veremedi.

Şampiyonlar Ligi kümesinden ikinci olarak çıkmayı garantileyen Liverpool, ligde oynadığı 12 maçın akabinde topladığı 16 puanla dokuzuncu sırada yer alıyor. Liverpool başkan Arsenal’in 15 puan gerisinde bulunuyor.

ZİRVEDELER LAKİN…

Galatasaray, her ne kadar ligde beşinci sırada yer alsa da girdiği konum, korner ve isabetli şut üzere ofansif açından en değerli istatistiklerde ligin açık orta önünde yer alıyor.

Sarı-kırmızılılar için asıl dikkat çeken istatistikse, 542 defa rakibin üçüncü bölgesine ve daha da değerlisi 11 maçta 241 kere de ceza alanına girmiş. Lakin sarı-kırmızılıların bu performansı tabelaya şimdi yansımış değil. Öyle ki ligin lideri konumundaki Fenerbahçe’nin ceza alanına girme sayısı 195… Galatasaray öbür birçok istatistikte de rakiplerinin önünde yer alıyor.

Liverpool da neredeyse Galatasaray ile birebir yazgısı paylaşıyor. Jürgen Klopp’un öğrencileri 598 defa üçüncü bölgeye, 299 sefer de rakip ceza alanına girme başarısı gösterdi. Tıpkı Galatasaray üzere Liverpool da bu istatistiklerini tabelaya yansıtamadı. Öte yandan Kırmızılar, ligin en fazla konuma giren ikinci, en fazla isabetli şut atan üçüncü ve en fazla korner kullanan birinci ekibi pozisyonunda.

SÖZ OYUNCULARDA

Galatasaray’da da Liverpool’da da taktik olarak ofansif manada bir sorun gözükmüyor. İki kadroda tehlikeli bölgeye girişlerde rakiplerinin önünde yer alıyor. Hem Okan Buruk, hem de Jürgen Klopp ilerleyen haftalarda ekiplerindeki bitiricilik problemine tahlil bulabilirse tekrar tepenin çok daha yakınında yer almaları kaçınılmaz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir