‘Sahte doktor’ Ayşe Özkiraz, dördüncü kez hakim karşısında

Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde kendisini ‘pratisyen hekim’ olarak tanıtan ve öbür hekimlerin şüphelenip, şikayette bulunmasıyla gözaltına alındıktan sonra düzmece diploma ile hastanede vazife yaptığı anlaşılan Ayşe Özkiraz, 25 Ekim’de tutuklandı. Tekirdağ T Tipi Cezaevi’ne konulan Özkiraz, avukatı aracılığıyla karara itirazda bulundu.

Özkiraz’ın avukatının bir üst mahkeme olan Çerkezköy 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’ne yaptığı tutukluluğa itirazı reddedildi. Soruşturmanın akabinde Ayşe Özkiraz hakkında Çerkezköy 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘resmi dokümanda sahtecilik’ hatasından 2 yıldan 5 yıla kadar, ‘özel dokümanda sahtecilik’ kabahatinden 1 yıldan 3 yıla kadar ve ‘yetkisiz hekimlik hatalarını düzenleyen 1219 sayılı kanuna muhalefet’ hatasından 2 yıldan 5 yıla kadar mahpus cezasıyla dava açıldı.

Hakim karşısında

Ayşe Özkiraz, davanın 4’üncü duruşmasında hakim karşısına çıktı. Özkiraz, duruşmaya SEGBİS ile bağlanırken, salonda avukatı ile Çerkezköy Devlet Hastanesi’nin avukatı hazır bulundu. Duruşmada hakim beklenen raporların belgeye ulaştığını belirtti. Hazırlanan uzman raporunda hastane işçi kimlik kartının uydurma olduğunun ve birinci bakışta geçersiz olacağının anlaşılamayacağı belirtildi. Raporlara karşı diyeceği sorulan sanık Ayşe Özkiraz, bir diyeceğinin olmadığını ve evvelki savunmasını tekrarladığını söyledi.

Özkiraz’ın avukatı Oğuz Kağıtçı, raporların müvekkiline gönderilmesini isteyerek, “O vakit sağlıklı bir söz verebilir. Birkaç kart, farklı kurumların kartı. Tıpkı olmadığı, aldatma kabiliyetine haiz bir evrak olduğunu taşımıyor. İbraz etmediği ve direkt evraklar da kendisine ibraz edilmemiştir. Evrakları yalnızca hastanede kullanmıştır. Meskeninde bulunmuştur, gözaltı için konutunda arama yapılmasa onlar da bulunmayacaktı. Resmi evrakta sahtecilik oluşması için evrakların daha sonra da kullanılması gerekiyor. Hastanede zati konuk. Müvekkilimin hazırlattığı kaşeyi doktor bey kendisi kırıp atmıştır.

Doktor M. şahit olarak verdiği tabirde sanığın hastalara müdahale etmediğini, ameliyatlara girmediğini söylemiştir. Doktor M.’nin beyanına inanılıyorsa müvekkilim özgür bırakılmalıdır. Lakin inanılmıyorsa doktor bey de tutuklanmalıdır. Karşı tarafın avukatı benim müvekkilimin cezalandırılmasını istiyor. Ama bu avukatlar doktor M. hakkında bir tahkikat yaptılar mı onu mahkemeye sunsunlar. Doktor neden görevinde, benim müvekkilim neden cezaevinde. Doktor beyin bu tutuklama sürecinde atak yapmasını beklerdik. Kanıtları karartan tabiptir, tutukluluk halinin devamını karar verecekseniz tabibi tekrar dinleyin. Bu etapta mahkemeye olan inancımı da yitirdim. Sizin vicdanınıza nazaran karar vermenizi bekliyorum” tabirlerini kullandı.

Tahliyesini talep etti

Savcı verdiği mütalaasında Ayşe Özkiraz’ın ‘zincirleme formda resmi dokümanda sahtecilik’, Özel dokümanda sahtecilik’ ve ‘yetkisiz hekimlik kabahatlerini düzenleyen kanuna muhalefet’ cürümlerinden cezalandırılmasını talep etti. Avukat Oğuz Kağıtçı, mütalaanın akabinde, Ayşe Özkiraz’ın SEGBİS sistemi ile bağlanması nedeniyle okunan raporları ve mütalaayı tam olarak anlayamadığını belirterek, kendilerine mühlet verilmesini talep etti.

Ayşe Özkiraz ise, “Dersimi aldım. Eğitim hayatımı devam etmek için tahliyemi talep ediyorum” dedi. Duruşma 28 Mart’a ertelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir