Kılıçdaroğlu’nun kampanyası için 49 milyon TL alan Akan Abdula Türkiye’yi terk etti

Cumhurbaşkanlığı seçiminin kaybedeni Kemal Kılıçdaroğlu’nun birinci cins sonunda aldığı yüzde 48.44 oy oranı ile Erdoğan’ın 2 puan gerisine düşmesi sonrası ikinci çeşit için tanıtımlarında ve söylemlerindeki değişiklik göze çarpmıştı. Kılıçdaroğlu, seçimdeki başarısızlığının nedenleri ortasında görülen Akan Abdula’nın işine 14 Mayıs gecesi son verdi. İkinci çeşit seçim kampanyasından el çektirilen Abdula’nın ise şimdilerde CHP’den aldığı 48 milyon TL’nin üzerinde bir ödeme alarak yurt dışı yolunu tuttuğu öğrenildi.

HÜRREM ELMASÇI, ‘CHP’Yİ ZORLAR’ DEMİŞTİ

Kılıçdaroğlu’nun mutfak paylaşımlarının perde gerisini birinci yazan ise Odatv müelliflerinden Hürrem Elmasçı olmuştu. Elmasçı “su uyur bu Odatv takımı uyumaz” diyerek başladığı yazısında işin aslını detayları ile dökmüştü. “Sayın Kılıçdaroğlu’nun başarılı bu görsel propagandanın perde ardındaki isim: Akan Abdula… Bir bağlantı stratejisti. Şirketinin ismi, FutureBright… Genç zeki başarılı reklamcı olarak tanınıyor reklam kesiminde.” diyen Elmasçı, FutureBright şirketi ve Akan Abdula’nın CHP’yi zorlayabileceğini vurgulamıştı.

KOLUNDA MARTENİÇKA BİLEKLİĞİ İLE YAYINA ÇIKTI

‘Sana Söz’ sloganın da akıl babası olduğu bilinen Akan Abdula’nın ismi Kemal Kılıçdaroğlu’nun mutfaktan seslenirken koluna taktığı marteniçka bilekliği ile gündeme gelmişti. 74 yaşındaki Kemal Kılıçdaroğu’nun seçim öncesi bu türlü bir ip bileklik takmasına mana verilememişti. ‘Bu bileklik nereden çıktı’ sorusunun cevabı ise Makedonya’nın başşehri Üsküp doğumlu reklamcı Akan Abdula’da bulunmuştu.

Marteniçka bilekliği “Sana kelam tekrar baharlar gelecek. Bay Kemal kelamından dönmeyecek” diye başlayan Kılıçdaroğlu’nun seçim müziğinin bir ön kelamı üzere Kılıçdaroğlu’nun bileğinde belirmişti. Bulgaristan göçmenleri ortasında yaygın kullanılan ve baharın gelişini müjdelemek için kullanılan bu simge bileklik, seçim kampanyasında yerini almıştı. Kılıçdaroğlu’nun taktığı Marteniçka bilekliğinin fikri için ödenen bedel ise seçimden iki hafta sonra ortaya çıktı. 49 milyon TL…

Kılıçdaroğlu daha sonra yaptığı açıklamada bilekliği bir il başkanı kadının taktığını açıklamıştı.

SANA KELAM SLOGANI PEK TUTMADI

Kılıçdaroğlu ‘Sana kelam baharlar gelecek’ sloganı ile seçime kampanyasına devam etme kararı aldı. Mart ayının sonunda twitter’dan paylaşılan görüntüler ile kampanya şarkısı parti müziği yayıldı. Çıkış noktası olarak gençlere verilen bir kelam olduğu düşünülen sloganın ise pek de tutmadığı Cumhurbaşkanlığı birinci tipi gecesi gelen oy oranı göze battı.

14 MAYIS GECESİ SONU GELDİ

14 Mayıs sonrasında ise Kemal Kılıçdaroğlu’nun görüntüleri ve yaptığı konuşmalardaki telaffuzları de değişti. Hatta Kılıçdaroğlu’nun görüntülerdeki ses tonu da dahil. Seçim kampanyaları için kesenin ağzını açan Kemal Kılıçdaroğlu toplamda 356 milyon TL harcamış fakat karşılığını alamamıştı. Hiç düşünmeden 49 Milyon TL ödediği Akan Abdula ile münasebetini kesti.

KAYBEDEN KILIÇDAROĞLU KAZANAN AKAN ABDULA OLDU

Reklam tanıtım dünyasının parlak çocuğu olarak kesime süratli bir giriş yapan Akan Abdula ise CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu kazandıramayan kampanyanın karşılığında aldığı 49 milyon TL ile birlikte yurt dışının yolunu tuttu. Tahsilini de yurt dışında alan Akan Abdula’nın yerleşeceği ülke konusunda İngiltere ve ABD ortasında karar verme basamağında olduğu belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir