Kara kış öncesi enflasyon gümbür gümbür geliyor

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) iktisada yönelik eylül ayı raporu yayımlandı. Raporda, Alman iktisadının resesyona girdiğine dair artan işaretler olduğu belirtilerek, ekonomik faaliyetlerin sonbahar ve kış aylarında besbelli halde daralacağına işaret edildi.

‘ENERJİ KRİZİ ANA NEDEN’

Alman iktisadına ait beklentilerin giderek daha da “karamsar” hale geldiği aktarılan raporda, gerçek GSYH’nin temmuz-eylül periyodunda bir ölçü düşmesi ve düşüşün gelecek aylarda değerli ölçüde artmasının mümkün olduğu vurgulandı. Raporda, Rusya-Ukrayna savaşının bir sonucu olarak ortaya çıkan güç krizi bunun ana nedeni olarak gösterildi. 

Ekonomiye ait görünümün son derece bilinmeyen olduğuna dikkati çekilen raporda, “Yüksek enflasyon, güç arzı ve maliyetlerine ait belirsizlik, yalnızca gaz ve elektrik ağır kesim ve ihracat işlerini, yatırımlarını değil, buna bağlı özel tüketimi ve hizmet sağlayıcıları da etkilemektedir” denildi.

‘HANEHALKI TÜKETİMLERİ AZALTILMALI’

Doğalgazda arz durumunun gelecek aylarda son derece gergin kalmasının beklendiği aktarılan raporda, öbür ülkelerden gaz teslimatı ve gaz depolarının dolu olmasına rağmen kışın direkt gaz karnesi uygulamasından kaçınmak için hanehalkı tüketiminin kıymetli ölçüde azaltılması gerektiği vurgulandı.

Raporda, enflasyona karşı 9 avroluk toplu taşıma bileti ve akaryakıtta indirim üzere kimi hükümet dayanak tedbirlerinin ağustos sonunda bitmesinin akabinde enflasyonun gelecek birkaç ay içinde çift hanelere ulaşabileceğine işaret edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir