Hüseyin Eroğlu: ‘Bu sezon teknik direktörlerin yılı olacak’

Süper Lig’in yeni takımlarından Samsunspor, Erzurum Palandöken Dağı eteklerindeki Büyükşehir Belediyesi’nin Yüksek İrtifa Kamp Merkezi’nde ikinci etap kampını sürdürüyor.

Karadeniz takımının teknik yöneticisi Hüseyin Eroğlu, Demirören Haber Ajansı’na (DHA) açıklamalarda bulundu. Birinci kampı Samsun’da 2’ncisini ise Erzurum’da yaptıklarını belirten Eroğlu, şu an çalışma ortamının yeterli ve hoş geçtiğini söyledi. Kadroyu oluşturmaya çalıştıklarını tabir eden Eroğlu, “Takıma gelen transferler, önümüzdeki süreçte katılacak oyuncular var. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. Yıllardan beri, 11 yıl sonunda gelen 1’nci Lig şampiyonluğu, aslında baktığınızda Samsunspor’un futbol markası olduğunu, eski günlerine tekrar kavuşmasının bir sinyalleri. Bizim de bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Üstün Lig’de yüz yıllık kulüpler, taraftar kitlesi uygun takımlara sahip kadrolar olacak. Büyük ekipler olacak. Biz de en âlâ formda hazırlanıp, orada bilhassa birinci yılımızda birinci 10 içerisinde ligi bitirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Arda Güler transferi için çarpıcı kıymetlendirme: Real Madrid‘e hayır denmez ama dünyanın en sıkıntı kulübüne gittiğini bilmeli

“BİRÇOK KADRO YILDIZ FUTBOLCU TAKIMINA KATAMAYACAK”

Bu sene ligin güç olacağını, geçen yıl yaşanan zelzele felaketinden ötürü 20 takımlı bir lig olacağını kaydeden Hüseyin Eroğlu, “Depremde ölenlere Allah’dan rahmet yakınlarına baş sıhhati dileklerinde bulunuyorum. Onları unutmadık ve unutmayacağız. Ben teknik yönetici yılı olacağını düşünüyorum. Bunu ne için söylüyorum, bütçelerden, ekonomik sorunlardan ötürü, birçok grup yıldız futbolcu takımına katamayacak. Bu çok kıymetli ve burada teknik yöneticilerin artık hüneri ortaya çıkacak. Kadro mühendisliği, oyunu, oyuncuyu geliştirme, elindeki kadroyu en düzgün halde kullanma, maç içerisinde strateji belirleme, maçtan maça farklı formasyonlarda oynama, artık burada hakikaten teknik yöneticilerin başarısı ön plana çıkacak. Evvelce çok yıldız futbolcular ülkemize geliyordu, artık baktığınızda bu sayı azalmaya başladı. Artık sistemlerin başarılı olacağını düşünüyorum ki son Dünya Kupası’na baktığımızda çok yıldız oyuncularla olan takımlar, işte Brezilya’ya bakıyorsunuz, Almanya’ya bakıyorsunuz, bir Fransa’da natürel ki beklentiler şampiyonluktu bir Mbappé vardı. Arjantin’de Messi üzerine kurulan bir kadro var. Aslında orada teknik yöneticisi de kutlamak lazım. Âlâ bir sistem kurgulayıp dünya şampiyonu oldu. Antrenör grubu diyebiliriz. Fas’a baktığınızda bir teknik adam grubu. Dünya biraz daha bu sinyalleri verdi. Aslında yetenekli oyuncular futbolda çok bedelli lakin bütçelerin doğrultusunda transfer yapabiliyorsun. Ülkemizde de ekonomik manada evvelden birçok yıldız geliyordu. Yeniden geliyor fakat birçok kadro bunu getiremiyor. Teknik yöneticilere kıymetli bir vazife düşüyor, artık elindeki kadroyu en düzgün biçimde kullanma, elindeki takımdan en yüksek randımanı alma, oyuncuları geliştirme, oyunu geliştirme, dersini güzel çalışması diyebilirim” dedi

“8-10 TRANSFER PLANLIYORUZ”

Şu ana kadar takıma iki oyuncunun katıldığını kelamlarına ekleyen Hüseyin Eroğlu şunları söyledi:

“Bundan sonra sürecimiz devam edecek. Eylül’e kadar transfer devam ediyor. Gönül ister alışılmış ki transfer edilen oyuncuların kampa katılması lakin bu süreç biraz daha uzuyor. Doğal ki gün geçtikçe ortamıza katılacak oyuncular olacak. 8-10 ortası transfer yapmayı planlıyoruz. Bilhassa 11 yıl sonra gelen bir şampiyonluk var. Samsunspor âlâ bir takıma sahipti ancak sistem, maçlara nazaran hazırlanan oyun formatları, stratejiler, oyunun gelişmesi, oyuncunun gelişmesi kıymetli. Birçok yetenekli oyuncuları, değerli takımları olan kadrolara karşı açık orta farkla şampiyon olduk. Bu biraz evvel anlattıklarımla yanlışsız orantılı aslında. 6 hafta kala şampiyonluğu elde ettik. Bu da Türkiye’de değerli bir rekor diye söyleyebilirim. Natürel hayal üzere bir dönemdi, geride kaldı. Artık önümüzde konsantre olmamız gereken Süper Lig var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir