Fenerbahçe 23 kupa ve tecrübe transfer etti

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, 9 yıla çıkan Süper Lig şampiyonluğu hasretine artık son vermek için transferde dayanılmaz bir atağa kalktı. Başkanlığının birinci 5 döneminde genç, gelecek vadeden ve satışından para kazandıracak oyuncuların transferine tartı veren Koç, kadrosu maksada ulaştıracak kalite ve deneyime sahip isimlerle muahedeyi tercih etti. Fenerbahçe’nin bu yaz takımına kattığı tüm yabancılar geçmişte kendi liglerinin en güzel ekiplerinde oynadılar ve toplamda 23 kupa kazandılar.

ZİRVE YARIŞI GERİLİMİNİ YETERLİ BİLİYORLAR

Sarı lacivertli idarenin ‘şampiyonluk yarışı stresi’ tecrübesine sahip oldukları için tercih ettiği bu isimler içinde en ünlüsü olan Edin Dzeko, 3 ülkede 10 kupa kaldırdı. 2008-09 döneminde Wolfsburg ile Almanya Bundesliga şampiyonluğu yaşayan 37 yaşındaki futbolcu, daha sonra mesleğinin en parlak devrini geçirdiği Manchester City’de 2 Premier Lig ve 1’er İngiltere Kupası, Lig Kupası, Muhteşem Kupa kazandı. Dzeko, Fenerbahçe’den evvelki grubu İnter’de de 2’şer İtalya Kupası ve İtalya Muhteşem Kupa şampiyonluğu tattı.

24 YAŞINDAKİ SZYMANSKİ’NİN 4 KUPASI VAR

Yılın en büyük transfer sürprizi olan Sırp yıldız Dusan Tadic, geçtiğimiz 5 dönem forma giydiği Ajax’ta, 3 Hollanda Ligi, 2 Hollanda Kupası ve 1 Hollanda Harika Kupası kazanıp, kulübün efsaneleri ortasına girdi. Bu yaz takıma katılan Polonyalı kanat oyuncusu Sebastian Szymanski şimdi 24 yaşında olmasına rağmen 4 kupa zaferi yaşadı. Legia Varşova’a 2 Polonya Ligi ve 1 Polonya Kupası kazanan Szymanski, geçen dönem kiralık olarak forma giydiği Feyenoord’da da Hollanda Birinci Ligi şampiyonluğuna ulaştı.

DJİKU VE UMUT’UN ŞAMPİYONLUĞU YOK

Fenerbahçe’nin birinci transferi olan Ryan Kent, geçtiğimiz 4 yıl forma giydiği Glasgow Rangers ile 1’er İskoçya Ligi ve İskoçya Kupası kaldırdı. Son 4 dönemi Udinese’de geçiren ve 1-2 gün içinde imza taması beklenen Rodrigo Becao da 2018-19 döneminde CSKA Moskova ile Rusya Kupası’nı kazandı. Fenerbahçe’nin bu yaz takımına kattığı 6. yabancı olan 28 yaşındaki Alexander Djiku, her ne kadar şampiyonluk yaşamamış olmasa da, geçen yıl ülkesi Gana’da ‘Yılın Futbolcusu’ seçilmişti. Bu yılın tek yerli transferi olan 30 yaşındaki Umut Nayir de kupa kazanmadı lakin deneyimi ve daima yükselen muvaffakiyet grafiğiyle takdir toplayan bir forvet oyuncusu.

SADECE SZYMANSKİ’YE BONSERVİS

Başkanlık periyodunun en yaşlı transferlerini gerçekleştiren Ali Koç’un takıma dahil ettiği 7 yeni futbolcunun yaş ortalaması 29.8… Boşnak futbolunun 37 yaşındaki efsanesi Edin Dzeko kulüp tarihinin en yaşlı transferleri ortasına girerken, Dusan Tadic de 34 yaşında. Sarı lacivertli kulübün bu yaz takımına kattığı oyuncuların en genci ise, 24 yaşındaki Sebastian Szymanski.

Polonyalı 10 numara ayrıyeten Fenerbahçe’nin bu dönem bonservis bedeli ödeyerek transfer ettiği tek futbolcu unvanını unvanına. Sarı lacivertli kulüp büyük umutlarla renklerine bağladığı Szymanski için Dinamo Moskova Kulübü’ne 9.75 milyon Euro ödeyecek.

EDiN Dzeko 37 YAŞINDA 10 KUPA

· 2 İngiltere Ligi (Manchester City)
· 1 İngiltere Kupası (Manchester City)
· 1 İngiltere Lig Kupası (Manchester City)
· 1 İngiltere Muhteşem Kupa (Manchester City)
· 2 İtalya Kupası (İnter)
· 2 İtalya Harika Kupa (İnter)
· 1 Almanya Ligi (Wolfsburg)

SEBASTiAN SZYMANSKi 24 YAŞINDA 4 KUPA

· 2 Polonya Ligi (Legia Varşova)
· 1 Hollanda Ligi (Feyenoord)
· 1 Polonya Kupası (Legia Varşova)

RYAN KENT 26 YAŞINDA 2 KUPA

· 1 İskoçya Ligi (Rangers)
· 1 İskoçya Kupası (Rangers)

RODRiGO BECAO 27 YAŞINDA 1 KUPA

· 1 Rusya Muhteşem Kupa (CSKA Moskova)

DUSAN Tadic 34 YAŞINDA 6 KUPA

· 3 Hollanda Ligi (Ajax)
· 2 Hollanda Kupası (Ajax)
· 1 Hollanda Harika Kupa (Ajax)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir