CNN International dünyaya duyurdu: İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sıradaki hedefi

Dünyanın gözü kulağı Türkiye’den gelen haberlerdeydi.

28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı 2. cins seçimlerini, resmi olmayan sonuçlara nazaran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kazandı.

Oyların yüzde 52,16’sını alan Erdoğan’ın zaferi Dünya basınında geniş yer bulmaya devam ediyor.

Seçim sürecinde Türkiye’deki gelişmeleri anbean okurları ve izleyicilerine aktaran CNN International dikkat çeken bir tahlil yayınladı.

ABD merkezli yayın kuruluşu ‘Erdoğan, cumhurbaşkanlığı zaferinden sonra İstanbul’u geri almaya niyetli’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

İstanbul’u ‘Erdoğan için stratejik ve şahsî bir mücevher’ olarak tanımlayan CNN International, Erdoğan’ın 10 ay sonraki seçimde kenti geri almak için çalışmalara şimdiden başladığını yazdı.

Her 4 seçmenden 1’ine konut sahipliği yapıyor

Haberde İstanbul’un değerine vurgu yapıldı ve şu sözlere yer verildi;

‘Bir vakitler Osmanlı İmparatorluğu’nun başşehri olan İstanbul, bugün Türkiye’nin en büyük ve en kalabalık kentidir. Ülkenin ekonomik güç merkezi ve yaklaşık 16 milyon bireye, yani Türk seçmeninin dörtte birine mesken sahipliği yapıyor.’

Newsweek: İsveç için değişen bir şey yok

Newsweek ise Erdoğan’ın zaferinin Batı için ne manaya geleceği sorusuna karşılık aradı.

’11 yıl başbakan ve 9 yıl Türkiye cumhurbaşkanı olarak yirmi yıl boyunca Türk siyasetine hakim olduktan sonra, Recep Tayyip Erdoğan kısa bir müddet evvel diğer bir devir için tekrar seçildi’ diyen Newsweek, yeni devirde İsveç için bir değişikliğin beklenmediğini yazdı.

Haberde ‘Erdoğan’ın zaferi, İsveç’in NATO başvurusu için pek bir şey değiştirmiyor. Prensip olarak, üçlü mutabakat zaptı, İsveç’in Türkiye’nin onayını alabilmesi için yerine getirmesi gereken şartları sıralıyordu. İsveç’in Kürt kümelere verdiği dayanağa ait kısımlar Türkiye için değerli bir çekişme noktasıdır’ tabirlerine yer verildi.

‘Erdoğan Avrupa doruğundan çekildi’ başlığını atan Politico, ‘Pazar günü tekrar seçilen Türk başkanının, Rusya’ya karşı dayanışma gösterisi manasına gelen toplantıya katılması bekleniyordu’ dedi.

Daha evvel Türkiye’ye yönelik skandal haberlere imza atan Washington Examiner ABD’yi Türkiye’ye karşı baskıyı artırmaya davet etti.

Haberde ‘ABD – Türkiye bağlantısı kültürel bağlar ve uzun vadeli bir ittifak üzerine konseyidir. Türkiye, Soğuk Savaş sırasında NATO’nun güney kanat savunması için hayati kıymet taşıyordu. Lakin ne yazık ki ABD-Türkiye bağları şu anda krizde’ denildi.

Alman Stern ‘Türkiye’nin dış siyaseti esnektir’ dedi ve Erdoğan’ın yeni periyotta de kendi dış siyasetini uygulamaya devam edeceğini yazdı.

‘Erdoğan Türkiye’de yaklaşık yirmi yıldır iktidarda. Bu hafta dördüncü devrine başlaması planlanıyor’ diyen Frankfurter Rundschau, meclis çoğunluğunun da Erdoğan’ın elinde olduğunun altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir