Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan kimdir? Vedat Işıkhan kaç yaşında, nereli?

28 Mayıs’ta yapılan ikinci çeşidi yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi’nin akabinde kurulan kabinede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Işıkhan, Mardin’in Artuklu ilçesinde 1966’da dünyaya geldi.

İlk, orta ve lise tahsilini İzmir’de tamamlayan Işıkhan, lisans, yüksek lisans, doktora, doçentlik ve profesörlük eğitimlerini Hacettepe Üniversitesi’nde toplumsal hizmet alanında tamamladı. Hacettepe Üniversitesi’nde profesör olarak görev yaptı.

Hacettepe Üniversitesi Aile Hizmetleri Uygulama Merkezi Müdür Yardımcılığı, Toplumsal Hizmet Kısım Başkanlığı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı vazifelerinde bulunan Işıkhan, Milletlerarası Gerilim İdaresi Uzmanları Kurulu tarafından gerilim idaresi konusunda ulusal ve memleketler arası seviyede yaptığı kıymetli araştırma, uygulama ve katkıları sebebiyle 2016’da Kurul Mükafatına layık görüldü.

Işıkhan, akademik yaşantısında çalışma hayatı, iş sıhhati ve güvenliği, emekçi hakları, çocuk işçiliğiyle çaba, toplumsal siyaset, toplumsal problemler, toplumsal hizmet, toplumsal güvenlik, toplumsal yardımlar, dezavantajlı kümeler, sanayi münasebetleri, sendikalar, etkin yaşlanma, yaşlı bakım sigortası ve emeklilik sonrası sıkıntılar bahislerinde uzmanlaştı.

Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığının 2012’de hayata geçirdiği Aile Toplumsal Takviye Programının (ASDEP) birinci saha çalışmasında Genel Koordinatör olarak misyon yapan Işıkhan, 2015-2018 yıllarında AK Parti Genel Merkez Toplumsal Siyasetler Başkanlığında akademik danışmanlık vazifesini yürüttü.

Bu müddet zarfında “2023 Maksatlar: Yaş(lı) Dostu Politikalar” ve “Milli İradenin Zaferi” isimli kitapların hazırlanmasında misyon aldı.

8 Ekim 2018’de Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu üyeliğine ve 17 Aralık 2021’de Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekilliği misyonuna atanan Işıkhan, bu vazifesi müddetince Türkiye genelinde toplumsal siyaset alanıyla ilgili saha çalışmaları, ilgili kurumların çalışmaları, vilayetlerin mevcut toplumsal siyaset alanlarının gelişmesine yönelik yerinde incelemeler yaparak siyaset stratejileri geliştirdi.

Işıkhan, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde “Yüzyılın Toplumsal Politikaları” kitabın literatüre kazandırılmasına katkı verdi.

Çok yeterli seviyede İngilizce, âlâ seviyede Fransızca ve Arapça bilen Işıkhan, evli ve 3 çocuk babası.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir