Bulgaristan ordusunda kadro açığı: Çare arıyorlar

Bakanlıktan Bulgar BTA ajansına yapılan açıklamada, “Nüfus artışı sorunu ve özel kesimin daha yüksek maaş vermesi nedeniyle silahlı kuvvetlerde en az 6 bin kişilik takım açığımızı kapatamıyoruz” sözü kullanıldı. Bulgar ordusundaki takım açığı en ağır halde kara kuvvetlerinde iken ordu genelinde takımların 5’te birinin boş olduğu belirtildi.

Savunma Bakanlığının yıllardır sürdürdüğü “Asker Ol” kampanyasına halkın ilgisi yetersiz kaldı. Bulgaristan ordusunda 2022-2023 periyodunda yalnızca 698 yeni işçi takıma alındı.

Silahlı kuvvetlerdeki kriz

Bulgaristan’da yıllardır süren nüfus artış sorunu, ekonomik kriz, başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere yurt dışına ağır göç ve siyasi kriz nedeniyle Savunma Bakanlığı, NATO üyesi olunan 2004 yılından bu yana daima takım krizi yaşıyor.

Bulgaristan Genelkurmay Başkanı General Emil Eftimov, 2022’de “İnsan kaynağı olmadan ordunun modernizasyonuna gitmek anlamsız” değerlendirmesini yapmış, Cumhurbaşkanı Rumen Radev de orduda takım eksikliğinden fazla mevcut çalışanın çok vazife yükü olduğunu söylemişti.

Hava kuvvetlerindeki savaş uçağı sorunu

Bulgaristan Hava Kuvvetlerinin elinde kestirimi sayısı 15 olan Rus üretimi MiG uçaklarının teknolojik ömrünün sonuna yaklaşılması da ulusal güvenlik açısından sorun teşkil ediyor. Ülkenin hava alanının korumakla misyonlu MiG’lerin bakımı yapılamadığı için Savunma Bakanlığı filosunun hayatta kalabilmesi ismine ikinci el 6 motor alınması için teşebbüslerde bulunuldu.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, NATO’dan destek uçak alınması karşılığında Bulgaristan’daki MiG’lerin Ukrayna’ya hibe edilmesine karşı çıkıyor. Ülke, 2025 yılında kullanım mühleti tamamlanacak Rus imali MiG’lerin yerini alacak 8 F-16 uçağı için ödeme yapmıştı. Bu uçakların birincisinin, ABD tarafından 2025 yılından sonra Bulgaristan’a yollanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir