Başkan Büyükkılıç’tan 5 yıla damga vuracak yeni projeler

Mehmet UZEL / KAYSERİ (İGFA) – Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, hizmet ve yatırım dolu 5 yılı geride bıraktığı Büyükşehir Belediyesi’nde yeni periyotta yeni projelerle kamuoyunun karşısına çıktı.

18 Ocak’ta Ankara’da düzenlenen aday tanıtım toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle yine Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterilen Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, yeni projelerini tanıtmak üzere basın toplantısı düzenledi.

Bir otelde düzenlenen programa Lider Büyükkılıç’ın yanı sıra, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Şaban Çopuroğlu, Murat Cahid Cıngı ve Sayın Bayar Özsoy, AK Parti Kayseri Vilayet Lideri Fatih Üzüm, AK Parti Kayseri Bayan Kolları Lideri Meral Koşar, AK Parti Gençlik Kolları Lideri Hayri Danacı, MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, MHP Kayseri İl Başkanı Seyit Demirezen, ilçe belediye liderleri, bürokratlar, daire liderleri, genel müdürler ve gazeteciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Büyükkılıç, “Şehrine sevdalı, aşkla, azimle, kararlılıkla, ‘her şey Kayseri için’ anlayışıyla, ömrünü kentine adayan, rekorların, ödüllerin başkanı, Cumhur İttifakı Kayseri Büyükşehir Belediye Lider Adayımız Dr. Sayın Memduh Büyükkılıç” diye anons edilerek, sahneye davet edildi.

Başkan Büyükkılıç, Yeni 5 Yıl Projeleri Sunum Toplantısı’nda kentte vazife yapan yaygın ve mahallî basın mensuplarıyla bir ortaya gelerek, Kayseri için hazırladıkları projelerini kamuoyu ile paylaştı.

Büyükkılıç, merkez ve ilçeler için yapılacak olan çalışmaların güzel olmasını dileyerek, “Huzur kenti Kayseri’mizi daha güzel noktaya taşıma ismine daima birlikte merkezini imar ve ihya ederek, taşrasını da ihmal etmeyerek yol alma istikametinde irade göstermemiz gerektiğinin şuurundayız. O açıdan insanı yaşat ki devlet yaşasın ideolojisiyle yol alacağız” dedi.

Yapılacak seçimlerin de güzel, uğurlu olmasını ve huzur içinde sonuçlanmasını temenni eden Lider Büyükkılıç, “Bugüne kadar gerek şahsımda gerekse diğer belediye başkanı kardeşlerime bizleri sevip, seçip, güvenen, oyları ile sahiplenen hemşehrilerimize minnet duyuyor, teşekkür ediyorum. Yeniden birebir halde Kayseri’mize bugüne kadar belediyecilik manasında ve öbür hizmetlerle ilgili emeği geçen, katkısı olan tüm kardeşlerimize farklı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Büyükkılıç, Kayseri’yi sevdiklerini ve kentin herkes tarafından gururla paylaşıldığını lisana getirerek, “Şehrimize bir çivi çakanın başımızın tacı olduğunu buradan paylaşmak istiyorum. İnsanların iyisi hizmetkâr olandır. Biz de bu bağlamda inşallah hizmetkâr olmaya, dua almaya, kentimizi en hoş formuyla paylaşmaya itina göstereceğimizi tabir etmek istiyorum. Biz kentimizi seviyoruz, kentimizin Allah’a şükürler olsun, herkes tarafından gururla paylaşıldığının farkındayız. Büyükşehirlerin imkânları, fırsatları Kayseri’mizde mevcut, büyükşehirlerin konforu mevcut, büyükşehirlerin ezası çok şükür yok denilecek kadar da azdır” tabirlerini kullandı.

BÜYÜKKILIÇ LİDERLİĞİNDE BÜYÜKŞEHİR’İN YÖNETİŞİM ANLAYIŞI

Başkan Büyükkılıç, Kayseri Büyükşehir Belediyesi yönetişim anlayışından bahsederek, “Yönetişim anlayışımız var. İnsan odaklı, hizmet ve eser siyasetini önemseyen, lokal kalkınmayı asla göz gerisi etmeyen, verdiği kelamı yerine getiren, iştirakçi, kapsayıcı, hesap verebilir anlayışta olan. Kayseri’mizin bugüne kadar geldiği noktayı göz gerisi edecek değiliz ancak hedefimizdeki Kayseri ne olmalı diye üzerinde durmamız gerektiğini paylaşmak isterim. Dijital çağdayız. Biz de bu anlayış içerisinde her alanda kentimizi akıllı ve dijital Kayseri mantığıyla etrafa hassas Kayseri anlayışıyla, sıfır atıkla uyumlu Kayseri’mizi sürdürmeye devam etme kararıyla, dirençli kent Kayseri anlayışıyla, üretken ve rekabetçi Kayseri” formunda konuştu.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, 5 YILDA YAPTIKLARI PROJELERDEN KİMİLERİNİ ANLATTI

2019 yılından bu yana Kayseri Büyükşehir Belediye olarak hayata geçirdikleri proje ve hizmetleri de anlatan Lider Büyükkılıç, “Gerek Kayseri Büyükşehir Belediyesi gerekse ilçelerimiz, biz birlikte bir mana tabir ederiz, 16 ilçe belediye liderimizi da bağrıma basıyorum. Yaptıklarımız var, yapacaklarımızı da paylaşacağız. Yaptıklarımızdan sadece Büyükşehir’in 430 civarında yapmış olduğu büyük projeler var. Yalnızca bu sene 153 büyük projeyi hayata geçirdiğimizin farkındayım. Bir demet sunacağız, adeta çiçek üzere kentimizi bir çiçek demeti üzere kimi projelerimizi paylaşarak devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

“MİLLET BAHÇESİ DOLUP TAŞIYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye teşekkür eden Büyükkılıç, hükümet ve belediyelerin iş birliğiyle kente yapılan hizmetlerin yakışan cinsten olduğunu nitelendirerek, yaklaşık 5 yıllık süreçte Kayseri’ye kazandırılan marka projeleri anlattı. Lider Büyükkılıç, Cumhuriyet’in yüzüncü yılında hizmete açılan ve vatandaşlardan ağır ilgi gören 1 milyon 260 bin metrekare alanda 1 milyon metrekarelik yeşil alanıyla dikkat çeken Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi projesinin ayrıntılarından kelam ederek resmi açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerçekleştireceğini söyledi.

“HAVAALANI TERMİNAL BİNAMIZ KAYSERİ’YE YAKIŞTI”

Başkan Büyükkılıç, geçtiğimiz günlerde hayata geçirilen Kayseri Havalimanı Yeni Terminal Binası’nın da hizmete açıldığını hatırlatarak, “Havaalanı terminal binamız Kayseri’ye yakıştı. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” kelamlarıyla, görüntü gösterimi eşliğinde projenin ayrıntılarını aktardı.

Kente kazandırılan İldem-Şehir Hastanesi ve Talas Anayurt-Cumhuriyet Meydanı raylı sistem sınırları ile ilgili de bilgiler paylaşan Büyükkılıç, Sahabiye, Oruşreis, Cemikebir kentsel dönüşüm projelerinden de kelam etti.

Başkan Büyükkılıç, kente kazandırılan öbür ulaşım projelerine dikkat çekerek, 7 adet katlı kavşak, 11 adet köprü yapıldığını, 35 adet yeni bulvar ve cadde açıldığını, 971 kilometre uzunluğunda yolda 1 milyon 851 bin 500 ton sıcak asfalt serildiğini kaydetti.

Kayserililerin hizmetine sunulan eğitim tesisleri ve toplumsal tesisler hakkında da bilgiler veren Büyükkılıç, 3 adet toplumsal ömür merkezi, 4 adet toplumsal hizmet tesisi, 6 adet toplumsal tesis, 6 adet toplumsal takviye projesi, 7 adet eğitim tesisi ile kent merkezi ve taşrasının zenginleştirildiğini lisana getirdi.

Başkan Büyükkılıç, kültür projelerine de bir parantez açarak, kütüphaneler, toplumsal tesisler, kültürel tesisler ile çalışmaları sürdüklerini tabir etti. Büyükkılıç, tarih ve turizm projeleri kapsamında da 6 adet müze, 18 adet onarım, 7 adet hafriyat dayanağı, 8 alanda turizm faaliyetiyle Kayseri’yi en hoş biçimde tanıtmaya itina gösterdiklerini ve göstermeye devam ettiklerinin altını çizdi.

“GENÇLERİMİZ BİZİM GELECEĞİMİZ”

“Öğrencilerimiz, gençlerimiz bizim geleceğimiz” diyen Büyükkılıç, ulaşım takviyelerinden eğitim takviyelerine, nakdi yardımlardan su faturası ve besin yardımlarına, Spor A.Ş. ve toplumsal tesis indirimlerinden kenti tanıtma projelerine, çamaşır yıkama merkezinden gençlik meclisine kadar öğrenci ve gençlere yönelik gerçekleştirilmiş olan projeleri sıraladı.

Başkan Büyükkılıç, Kayseri’nin 2024 Avrupa Spor Kenti unvanı aldığını hatırlatarak, kente kazandırılan 13 adet spor tesisinin yanı sıra Kayseri Memleketler arası Yarı Maratonu, Spor A.Ş. ve Erciyes A.Ş.’nin spor faaliyetleri, Erciyes Yüksek İrtifa Kamp Merkezi, klasik spor etkinlikler, KAYMEK A.Ş. aktiflikleri üzere spor faaliyetlerinden bahsetti. Büyükkılıç, etkinlikler ve şenlikler çerçevesinde ise rekorlar kıran Kayseri Kitap Fuarı, bisiklet müsabakaları üzere aktiflik ve projelere de değindi.

Çevreci projeler kapsamında GES, RES, biyogaz üzere değerli projeler de dâhil toplam 17 proje ile çevreyi muhafazaya itina gösterdiklerini söz eden Büyükkılıç, kalkınan Kayseri vizyonu ile TOMTAŞ, Erciyes Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili çabalarından de kelam etti.

Başkan Büyükkılıç, 6 Şubat zelzeleleri sürecinde yaşananları da paylaşarak afetlerle uğraş konusunda merkez ve taşrada üzerlerine düşeni yapacaklarını vurgulayarak, akıllı şehircilik projeleri, 16 ilçede hayata geçirilen projeler, rekor altyapı yatırımları ve mükafatlar kazanan projelerden bahsetti.

İŞTE LİDER BÜYÜKKILIÇ’IN YENİ 5 YILA ÖZEL PROJELERİ

Yeni hizmet periyodunda Kayseri’yi ileriye taşıyacak projeleri kamuoyuna duyuran Lider Büyükkılıç, birinci olarak olmazsa olmaz olarak nitelendirdiği ulaşım projelerini anlattı. Büyükkılıç, “Biz bu alanda bilimsel çalışmaları çok önemsiyor, vatandaşlarımızın da görüşlerini alarak yol alıyoruz” dedi.

KARTAL KAVŞAĞI PROJESİ

Büyükkılıç, Kartal Kavşağı’nın gündemde olduğunu tabir ederek, “Bu mevzuda gereğini yapma mantığı içerisinde çalışacağız. Burada 5 kavşakla ilgili çalışma yapacağız. 2 tanesi Erciyes Üniversitesi’nin önünde 2 tanesi Kartal bölgesinde, 1 tane de Tacettin Bulvarı’na ayrılan. 5’i birden gerdanlık üzere ışığı hiç görmeden, bekleme olmadan herkesin yol alacağı bir proje olarak karşımıza çıkacak. Projelendirdik, her türlü taban etüdü hazır, kaynak hazır. Sayın Mehmet Özhaseki Bakanımıza da huzurlarınızda teşekkür ediyorum” formunda konuştu. Lider Büyükkılıç, yeni hizmet periyodunda süratle hayata geçirilecek olan Kartal Kavşağı Projesi’nin ayrıntılarını ise görüntü gösterimi ile paylaşarak, “En kısa vakitte da bitirme istikametinde irade göstereceğimizi söz etmek istiyorum, Allah mahcup etmesin diyorum” sözlerinde bulundu.

ERKİLET TRAMVAY HATTI

Yeni hizmet devri projeleri içerisinde dikkat çeken Erkilet Tramvay Çizgisi Projesi’ni kente kazandıracaklarını belirten Büyükkılıç, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na sunulan proje ile Erkilet Bulvarı, Kayseri Havalimanı noktalarından 4,5 kilometrelik yer altı tüneli ile Seyyid Burhaneddin Hazretleri Türbesi’ne, oradan da uzanacak Hulusi Akar Bulvarı üzerinden Talas Mevlana Raylı Sistem Hattı’na kavuşacağını anlattı. Lider Büyükkılıç, projenin Kumsmall bölgesinden Erkilet Bulvarı’na kadar olan 2 kilometrelik kısmı için seçimlerin çabucak akabinde çalışmalara başlayacaklarını duyurdu.

BİRBİRİNDEN ÖZEL VE STRATEJİK DEĞERE SAHİP ULAŞIM PROJELERİ

Büyükkılıç, Erenköy Bulvarı’nı hizmete açtıklarını hatırlatarak Mehmet Özhaseki Bulvarı ile Erenköy Bulvarı kesişim noktasında Erenköy Bulvarı Altgeçidi projesini hizmete sunacaklarını belirtti.

Mustafa Şimşek Bulvarı devamına katlı kavşak inşa edeceklerini tabir eden Lider Büyükkılıç, Mustafa Şimşek Bulvarı Nalçik Bulvarı Katlı Kavşağı’nı hayata geçireceklerini lisana getirerek, “Burada Nalçik Bulvarı ya da Malatya yoluna diyelim çıkan güzergâhta yol tek istikametli çalışıyor, biz bunu rahatlatacak tıpkı vakitte her istikamete gidecek, Sivas tarafına da Malatya tarafına da kent merkezine de başka mahallelere de gidecek formda hayata geçireceğiz” dedi.

DSİ Katlı Kavşağı’nı da değerli bir proje olarak nitelendiren Büyükkılıç, trafik yoğunluğunu azaltacak olan projenin de kente kazandırılacağını kelamlarına ekledi.

Sunumundaki ulaşım yatırım ve projeleri hakkında süratli trene de değinen Lider Büyükkılıç, son çalışma fotoğrafları ile süratli tren çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Büyükkılıç, süratli tren çalışmalarının süratle devam ettiğini ve hiç bir eza yaşanmadığını belirterek, “Şehrimize şimdiden güzel olsun” dedi.

Büyükkılıç, Organize Sanayi Bölgesi trafiğini rahatlatma çalışmaları bağlamındaki çalışmalarından olacak 15 Temmuz Bulvarı’nın devamı niteliğindeki 30 metre genişliğe sahip 4 kilometrelik, Organize Sanayi-Erenköy Bulvarı Yeni Yol İlişkisi ile yeni bir değerli ana arteri hayata geçireceklerini bildirdi.

Danişmentgazi Mahallesi’nden Mehmet Özhaseki Bulvarı yol temaslarının da inşa edileceğini belirten Büyükkılıç, bu kapsamda Prof. Dr. İhsan Ketin Caddesi 1 kilometrelik 25 metre genişliğindeki yol planından, tekrar birebir caddedeki 1 kilometrelik 50 metre genişliğindeki kanal yolundan ve Mehmet Özhaseki Bulvarı’na 1 kilometrelik 25 metre genişliğindeki ilişki yolunun yapılacağından bahsetti.

Büyükkılıç, Şehir Hastanesi civarındaki Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı’nın devamı olacak ve Erkilet Bulvarı’na bağlanacak 3,1 kilometrelik 30 metre genişliğindeki ana arteri de kente kazandıracaklarını paylaştı.

İldem’de İldem-D imar yolu olarak 2,5 kilometrelik 30 metre genişliğinde yol ile 0,5 kilometre 30 metre genişliğinde yol yapacaklarını da kaydeden Büyükkılıç, burasının da gelişme bölgesi halinde devam edeceğini kelamlarına ekledi.

BÜYÜKKILIÇ’TAN PROF. DR. NECMETTİN ERBAKAN’A VEFA

Gökkent Mahallesi’nde de onlarca metre genişliğinde ve kilometrelerce yol yapacaklarını aktaran Büyükkılıç, havalimanına bağlanacak olan 1,35 kilometrelik 30 metre genişliğindeki Prof. Dr. Aykut Özdarendeli Caddesi devamının tamamlanacağını, yeni yapılan yolun isminin Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bulvarı olacağı muştusunu verdi.

Büyükkılıç, inşa edecekleri 1,5 kilometrelik 30 metre genişliğindeki Havalimanı-Erkilet Bulvarı irtibatı ile Erkilet’teki vatandaşların havalimanına direkt ulaşım sağlayacağını anlattı.

Başkan Büyükkılıç, Sivas Bulvarı ile Kocasinan Bulvarı ortasında Uğurevler Mahallesi’nde 30 metre genişliğinde 1,5 kilometrelik yol, Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde 30 metre genişliğinde 2,1 kilometrelik yeni yol planı yaptıklarını böylece Sivas Caddesi ile Hulusi akar Bulvarı ortasında bir kestirme yolun kente kazandırılacağını kaydederek, Anadolu Mükemmeller Diyarı’nda 25 metre genişliğinde 1,3 kilometre ve 1,2 kilometrelik 15 metre genişliğinde Cırgalan’ı Kuzey Etraf Yolu’na ve Gesi’ye bağlayacak yollar yapacaklarını söz etti.

Büyükkılıç, yaptıkları ve yapmayı planladıkları yolları anlatan kısa görüntüyü da kamuoyuna sundu.

Şehrin yalnızca taşıt trafiği, konforu ve güvenliği değil, yayalara yönelik de yeni periyotta yapmayı planladıklarını lisana getiren Büyükkılıç, yeni yaya üstgeçitlerini anlattı. 7 adet yaya üst geçidi yapacaklarını belirten Büyükkılıç, terminal, KASKİ, Yakut, Yıldızevler, Seyyid Burhaneddin, Kartal ve Talas Bulvarı üzere noktalara talepler ve muhtaçlıklar doğrultusunda yaya üstgeçitleri yapacaklarını, ilerleyen süreçlerde yeni muhtaçlık olan yerleri de gündemlerine alacaklarını söyledi.

Bisiklet yolları konusunda 31 kilometre ek yaptıklarını, yeni periyotta ise yeni yollar yapacaklarını, mevcut yolları da güzelleştireceklerini belirten Büyükkılıç, “Bisiklet yollarımız olmazsa olmazımız” dedi.

KAYSERİ’DE GECE SEFERLERİ

Tren yaya geçitleri konusunda da 2 yeni yaya geçidi yapacaklarını söyleyen Büyükkılıç, gece seferleri noktasında Kayseri’de ağır anahat üzerlerinde 24 saat ulaşım hizmetlerini sürdüreceklerini vurguladı.

‘GİTTİĞİN KADAR ÖDE’ PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

Büyükkılıç ayrıyeten akıllı şehircilik bağlamında tramvay sınırlarında yeni bir uygulamayı hayata geçireceklerini vurgulayarak, akıllı kartlar ile ‘gittiğin kadar öde’ projesini gerçekleştireceklerini söyledi.

Park et-Devam et uygulamasını da gerçekleştireceklerini söyleyen Büyükkılıç, Kayseri’de kolay, konforlu, inançlı ve akıcı bir trafik hizmeti sağlayacaklarını belirtti.

Açıklamalarında yeni periyottaki kentsel dönüşüm çalışmalarından da kelam eden Büyükkılıç, İncesu Semerkent Mahallesi Toplu Konut Projesi’nden, her birisinin 1000’er konutu içeren İncesu Saraycık Mahallesi Yeni Konutları’ndan, Argıncık Kentsel Dönüşüm Projesi’nden kelam ederken, Sahabiye Kentsel Dönüşüm’ün 3 etabını ise Emlak Konut ile gerçekleştireceklerini vurguladı.

ALZHEİMER MERKEZİ PROJESİ

Sosyal Hizmet Projeleri’ni de kamuoyuna duyuran Büyükkılıç, yeni periyotta, bir doktor olarak Alzheimer Merkezi Projesi’ni çok önemsediğini söz ederek, Alzheimer hastası olan vatandaşların ve yakınlarının hayatını kolaylaştırmaya çalışacaklarını paylaştı.

ÇOCUKLARA BESLENME DESTEĞİ

Çocukları da önemsediklerini belirten Büyükkılıç, yeni devirde çocuklar için okullarına beslenme takviyesi sunacaklarını söz ederek, öteki toplumsal hizmetlerini sıraladı.

ENGELLİ VATANDAŞLARA SU FİYATLARINDA YÜZDE 50 İNDİRİM

Büyükkılıç, sıcak Yuvam Projesi sayesinde gereksinim sahibi vatandaşlara barınma takviyesi sunacaklarını ayrıyeten engelli vatandaşlara dayanak noktasında da onların pak, sağlıklı ve bakımlı hanelerde yaşamalarını sağlama ismine paklık ve kolay tamirat hizmetlerinin gerçekleştirileceğini ve ayrıyeten yeniden yüzde 40 ve üzeri oranda manisi bulunan engelli vatandaşlara su fiyatlarında yüzde 50 indirim uygulayacaklarını anlattı. Büyükkılıç, engellilerin toplu taşımaya erişimi konusunda da araçların tam erişimli olmasını sağlayacaklarını söyledi.

2024’ten itibaren 23 Nisan tarihlerinde çocuk kitapları fuarı ve şenliği düzenleyeceklerini müjdeleyen Büyükkılıç, tüm ilçelere ekmek, besin, kömür, süt, kırtasiye, ulaşım, aile takviyesi, çorba, sıcak yemek ve nakdi yardımlar üzere toplumsal yardımların gerçekleştirileceğini de kelamlarına ekledi.

BÜYÜKŞEHİR, EMEKLİ KONUTU KURUYOR

Emeklilerin ömür kalitesini arttırmak, toplumsal kültürel etkinliklerle emeklileri buluşturmak gayesiyle Emekli Meskeni kuracaklarını söz eden Büyükkılıç, Uluçınarlar Ömür ve Dayanışma Merkezlerini yaygınlaştıracaklarını ve Emekliler Kafeteryası’nın da sayısını arttıracaklarını belirtti.

MOBİL GÖZ TARAMA VE GEZİCİ BİLİM OTOBÜSÜ

Toplum sıhhatini önemsediklerini bunun için, daha evvel gezici diş tarama hizmeti sunduklarını söz eden Büyükkılıç, taşınabilir göz tarama aracını hizmete koyacaklarını da tabir ederek, Bilim Merkezi Kapınızda sloganı ile ‘Gezici Bilim Otobüsü’ hizmeti vereceklerini lisana getirdi.

MÜZELER VE KÜTÜPHANELER ŞEHRİ’NE YENİ PROJELER

Sunumunda “Bizim olmazsa olmazımız” diye nitelediği kültür sanat projelerine değinen Büyükkılıç, Külte Kaniş-Karum’da 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde kayadan oyma Türkiye’nin en büyük müzesinin hayata geçirilme sürecinde olduğunu belirterek, Develi Belediyesi’nin de dayanakları ile Develi Askerlik Şubesi’nin kütüphaneye dönüşmesi noktasında dayanak sağladıklarını belirtti.

Kayseri’yi kütüphaneler ve müzeler kenti yapmaya devam edeceklerini tabir eden Büyükkılıç, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Fosil Müzesi projemiz devam ediyor. Mamutlar, gergedanlar, fillerin atası 7,5 milyon yıl evvel yaşamış, Kızılırmak kenarından çıkıyor, gelen giden hayran kalıyor. Bu hususta üzerimize düşeni yapacağız. Koramaz Vadimizde bir müzemiz hazır, Ticaret Müzesi Jandarma Konağı diye bilinen yerde hazır, İlçe Halk Kütüphanelerimiz devam ediyor. 7/24 kütüphaneyi gençlerimizin insanına sunacağız. Kitap Kafeleri arttıracağız, İldem Çocuk Kütüphanesi, Keykubat Semt Kütüphanesi, Yakut mahallemizde kütüphanemizi hayata geçiriyoruz.”

BÜYÜKKILIÇ’TAN ÇOCUK KREŞLERİ

“Çocuk kreşlerini hayata geçiriyoruz. Kent Hastanemizin çabucak yanı başında başlıyoruz, Beyazşehir’de benzeri bir projemiz var. Emelimiz, insanların hayatını kolaylaştırıp, onlara takviye vermektir” tabirlerini kullanan Büyükkılıç, “Restorasyon projeleri de bizim için önemli” diyerek Tavukçu Mahallesi 3’üncü etap, Aziz George Kilisesi, Kızıl Köşk, Alaybeyli Camii onarım projeleri ile tarihe sahip çıkacaklarını anlattı.

Büyükkılıç öte yandan, turizm projelerinden değişik vadilerle ilgili ıslah projeleri, turizm faktörü olarak Sarımsaklı ve Erciyes’te Karavan Park projesi ve Sıhhat Turizmi Kongresi üzere çalışmalar yapacaklarını da söyledi.

AKILLI ŞEHİRCİLİK PROJESİ’NE ÖZEL PARANTEZ

Büyükkılıç, Akıllı Şehircilik Projesi’ne özel parantez açarak, şunları söyledi:

“Akıllı Şehircilik artık olmazsa olmazımızdır. Zati altyapımız hazır, kentin tamamını kucaklayacak ve kuşatacak çalışmaya imza atacağız. Mart ayındaki meclisimizden Akıllı Şehircilik Daire Başkanlığı’mızı hayata geçiriyoruz. Akıllı şehircilikte vatandaşın ömür kalitesini arttıracağız. Genç Kayseri Kart ile gençlere yönelik olarak rahatlıkla kullanacağı hem indirimli hem bilgilendirme projemiz olacak. Çiftçi Bilgi Sistemi, Felaket Kurtarma Merkezi, Manisiz Ulaşım Taşınabilir Uygulaması, Alzheimer hastalarına fiyatsız Aklım Sende saati, açık data platformu, İlaçlama Bilgi Sistemi, Kültür Rehberi, Muhtar Bilgi Sistemi, Mesire Alanı Bilgi Sistemi, Sportif Kayseri Projesi, Dijital Kent Laboratuvarı olacak.”

“2026’DA KAYSERİ’MİZİ TEKNOFEST İLE BULUŞTURACAĞIZ”

Bilime yeni periyotta de ehemmiyet vermeye devam edeceklerini söz eden Lider Büyükkılıç, “2026’da Kayseri’mizi Teknofest ile buluşturacağız. Yakında Sanayi Bakanımız teşrif edecek. Tıpkı vakitte uzaya çıkan birinci Türk astronotumuz da Kayseri’mize gelecek. Büyük bilim şenlikleri yapmaya devam edeceğiz. Bilişim Akademisi bizim için kıymetli bir proje. Çocuklarımızı burada iki yıl müddetle burada eğiteceğiz. Teknoloji Hangarı da değerli bir projemizdir” dedi.

Programda, Bilgisayar Mühendisi Prof. Dr. Celal Öztürk, Sanayi Mühendisi Doç. Dr. Feyza Gürbüz, Bilgisayar Mühendisi Dr. Rifat Kurban, Çevre Mühendisi Doç. Dr. Şükrü Taner Azgın, Elektrik-Elektronik Mühendisi Prof. Dr. Mustafa Türkmen ve Bilgisayar Mühendisi Dr. Murat Taşyürek’in Bilişim Akademisi’nde yer alacağı duyurulan görüntü da izletildi.

Büyükkılıç, Toplumsal Tesis ve Hizmet Tesisi Projeleri kapsamında kent için değerli olan, iktisadın can damarları nakliye başta olmak üzere bu alana hizmet edecek olan Lojistik Merkezi, Ziya Gökalp Ömür Merkezi, Millet Bahçesi’nin içerisinde itibarlı bir Nikâh Salonu ve yaz dönemlerinde Matematik Köyü üzere projeleri de anlattı.

YENİ OTOGAR PROJESİ GELİYOR

Yeni Otogar Projesi’ni hayata geçireceklerini de anımsatan Büyükkılıç, “Kumsmall AVM ve Mobilyacılar Sitesi Bölgesi’nde yeni otogarımızı, daha butik, daha günün şartlarına uyarlanmış, tramvay çizgisi yanı başında olacak, etraf yol kenarında olacak hoş bir projeyi hayata geçireceğiz. Seracılık Mükemmeliyet Merkezi diye bir projemiz var, seracılık kusursuz nasıl yapılır diyerek öncü olacağız” dedi.

Konuşmasında ‘Dirençli Kent Kayseri olmazsa olmazımız’ tabirlerini kullanan Büyükkılıç, “Bu istikamette yaptıklarımız çok fazla, yapmamız gerekenleri de çok önemsiyoruz. Zelzele Master Planı oluşturulacak, kentsel dönüşüm ile master planımız mevcut, Afet Eğitim Merkezi’ni kuruyoruz. Zelzele Bilgi Sistemi’ni hayata geçiriyoruz. Çok kıymetli mikrobölgeleme, kentimizin 200 milyon metrekarelik alanında gerekli taramayı yaptıracağız, en kıymetli hazırlığı tamamlamış olacağız. Jeoloji Bilgi Sistemi, Bölge Faylarının Tektonizmasının İncelenmesi, Engelli Bireylere Afet Şuuru Eğitimi vereceğiz” diye konuştu.

Avrupa Spor kentine yakışacak projelerini de kamuoyuna aktaran Lider Büyükkılıç, konuşmasında “Spor Köyü diye projemiz var, kentin doğusunda ulaşım sorunu olmayan bölgede olacak. Sümer Kapalı Tenis Kortu’nu hayata geçiriyoruz. Atletizm Pisti’ni Yüksek İrtifa Kamp Merkezi’nde hayata geçireceğiz, ayrıyeten 4 tane daha saha ekliyoruz. Erciyes Yeni Tenis kortlarının yanı sıra gençlik oyunları ve spor, kültür şenlikleri düzenleyeceğiz” sözlerine yer verdi.

Büyükkılıç, Keykubat Millet Bahçesi, Özel Hobi Meskenleri, Sarımsaklı Mesire Alanı, Şahruh Köprüsü Rekreasyon Alanı, Belsin Yılanlı Dağı Mesire Alanı, Deliçay Mesire Alanı, Erkilet Mesire Alanı, Yeni Parklar, Ağaçlandırma Projeleri, Ali Dağı Ağaçlandırma Projesi, Erciyes Dağı Ağaçlandırma Projesi, Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi, Yeni Katı Atık Transfer İstasyonları, Gürültü Aksiyon Planı, Yağmur Suyu Hasadı ve Kombi Takviyesi üzere çevreci projelerden de bahsetti.

Başkan Büyükkılıç, ‘Gözbebeğimiz ilçelerimiz’ diyerek, 16 ilçeye yapılacak projeleri şöyle sıraladı:

“İlçelere toplumsal tesisler, tarım ve hayvancılığa kayıtsız kuralsız takviye sürecek, 200 ton nohudu 300 tona çıkardık. Taşramızda asfalt yollarımıza, sanat yapılarına, kilitli parke, tamirat bakım takviyesine, spor alanları üretimi devam ediyoruz.”

“ALTYAPI PROJELERİMİZ DEVAM EDECEK”

Altyapı projelerinin devam edeceğini hatırlatan Büyükkılıç, “İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi projemiz, hibesi hazır. Planlanan kolektör sınırları hazır. Doğu bölgesine su temini projemiz hazır, güç üretim tesisleri projeleri de hazır. Çok kıymetli proje Arıtma, Kurutma ve Yakma projemizi de hayata geçireceğiz. Yağmur Suyu Hasadı projemizde de üzerimize düşeni yapacağız” halinde konuştu.

Yatırımdan yatırıma, hizmetten hizmete koştuklarını söyleyen Lider Büyükkılıç, “Sizlere layık olmaya çalışan anlayışımız var. 16 ilçe belediye, 1 Büyükşehir sizlerle, el ele, gönül gönle sizlere layık kılsın Mevla’m diyoruz” biçiminde kelamlarını sonlandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir