‘AKP’den istifa’ Google trendlerde

Yargıtay’ın en son Mayıs ayında güncellediği ‘siyasi partilerin üye sayıları’ listesinde yer alan datalara nazaran, AKP’nin 44 bin üye kaybı ile kurulduğu günden bugüne en çok üye kaybına uğraması kayıtlara geçti. Yargıtay 4 aydır partilerin aktüel üye sayılarını gösteren dataları güncellemedi. Google arama bilgileri AKP ile ilgili yapılan aramalarda istifa yollarını arayanların sayısında patlama olduğunu gösteriyor. En çok arananlar ortasında ‘AKP üyelik iptali’ başı çekiyor.

BirGün’den Emre Yıldırım’ın haberine nazaran, Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google’da kullanıcıların tanınan olarak arattığı sözleri tespit etmek mümkün. 12 aylık arama trendlerine bakıldığında bilhassa son 3 aydır Google, ‘AKP üyelik’ ve AK Parti üyelik’ sözleri aratıldığında bu aramaları ‘iptal’ sözü ile tamamlıyor. Bu durum gösteriyor ki AKP’den istifa etmek isteyen üyelerin prosedür arayışında manalı bir yükseliş var.

12 ay evvel ‘AKP üyelik iptal’ sözlerinin Google arama oranı 100 üzerinden 45 puan ile dördüncü sırada yer alırken son 6 aylık ve 3 aylık aramalara bakıldığında 100 üzerinden 100 puan alarak birinci sıraya yerleşmiş durumda. Bilhassa son 7 günlük aramalara bakıldığında ‘ak parti üyelik iptali’ araması yüzde 70’lik artış ile aranma hacmini daha da artırarak doruktaki pozisyonunu sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir