ABD’de Türkevi’ne saldırı: Sanığa şizofreni teşhisi konuldu

Sanığın New York’ta sevk edildiği hastane yetkililerinden aldığı bilgiye nazaran, Akbıyık’ın ilaçla tedavisine başlandı.

Türkevi’nin camlarına demir levyeyle saldıran sanığın hastanede de agresif tutumlarını sürdürdüğünü, kendisine ve diğerine ziyan verme potansiyeli bulunduğunu belirten yetkililer, Akbıyık’ın hastanede iki bireye saldırdığını, camları yumrukladığını ve özel odaya kapatıldığını aktardı.

İlaç tedavisinden sonra mahkemenin verdiği “denetimli serbestlik” kararı uyarınca sanığın hastaneden taburcu edileceğini kaydeden yetkililer, Akbıyık’a şizofreni tanısı koyulduğunu söz etti.

– “Denetimli serbestlik” kararı verilmişti

New York Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkan Akbıyık hakkında 28 Mayıs’ta “denetimli özgürlük kararı” verilmişti.

Akbıyık’ın, Türkevi ve yakınına rastgele bir biçimde yaklaşması yasaklanırken mahkeme tarafından bir sonraki duruşma tarihi 25 Temmuz olarak belirlenmişti.

Akbıyık, mahkemenin akabinde kolluk güçleri nezaretinde akli istikrarının yerinde olup olmadığının tespiti için New York Bellevue Hastanesi Ruh ve Hudut Hastalıkları kısmına sevk edilmişti.

– Olaydan 4 gün sonra yakalanmıştı

New York Polis Teşkilatından (NYPD) yapılan yazılı açıklamada, zanlının 26 Mayıs’ta lokal saatle 10.15’te gözaltına alındığı belirtilmişti.

Açıklamada, 29 yaşındaki Recep Akbıyık’a “soygun teşebbüsü, terör kabahati ve cürüm için silah bulundurma, terör tehdidinde bulunma, cezai hasar ve tehdit etme” kabahatlerinin yöneltildiği aktarılmıştı.

– AA, yakalandığını duyurmuştu

AA’nın ulaştığı kaynaklar, zanlının, 26 Mayıs’ta sabah erken saatlerde NYPD tarafından ele geçirildiğini bildirmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ABD’den, New York’taki Türkevi’ne yönelik akının faillerini hızla tespit etmesini ve mesken sahibi ülke olarak Türkiye’nin diplomatik temsilciliklerine gerekli muhafazayı sağlamasını beklediklerini kaydetmişti.

– Saldırgan, Türkevi’nin kapıları ile camlarına ziyan vermişti

Türkiye’nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, 22 Mayıs’ta AA muhabirine yaptığı açıklamada, olayın mahallî saatle 03.14’te gerçekleştiğini, kimliği bilinmeyen bir kişinin Türkevi’nin 46. Sokak’taki cephesine yaklaşarak elinde bulunan demir levyeyle konsolosluk giriş kapılarına ve camlarına ziyan verdiğini bildirmişti.

Saldırı sonucu konsolosluk kapısının 2 camı ve 10 cephe camı olmak üzere toplam 12 camının hasar gördüğünü belirten Özgür, “Olay NYPD’ye anında haber verilmiş ve polis takımının, olay mahalline gelmesi sağlanmıştır. Kimliği belgisiz fail, akında kullandığı demir levyeyi ardında bırakarak uzaklaşmıştır. Failin belirlenerek yakalanmasının beklendiğini mahallî makamlara aktardık.” bilgisini vermişti.

Özgür, “Türkevi binası, yeni hizmete girdikten sonra binanın güvenliğine yönelik tehditler konusunda NYPD’den daima bir güvenlik kulübesi tahsis edilmesi talebinde bulunmuştuk. Talebimize bugüne kadar olumlu karşılık verilmemişti. Bugün gerçekleşen olay, kelam konusu güvenlik kaygılarımızın ne kadar haklı ve geçerli olduğunu ortaya koymuştur.” sözünü kullanmıştı.

Türkevi’nde Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği ile New York Başkonsolosluğu bulunuyor.

BM binasının tam karşısındaki Türkevi’nin olduğu bölgede, ABD dahil birçok ülkenin daimi temsilciliği ve başkonsolosluğu yer alıyor.

Türk makamları, saldırganın geçen sene çıkış yaptığı Türkiye’de “yaralama, tehdit ve uyuşturucu bulundurma” nedeniyle isimli sicil kaydı bulunan Giresun nüfusuna kayıtlı Recep Akbıyık olduğunu tespit etmiş ve bilgileri, NYPD’ye iletmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir