BTSO’dan bir ilk daha

BURSA (İGFA) – Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu BTSO, Baltık ülkeleri ortasında en büyük iktisada sahip Litvanya’da geniş iştirakli bir B2B tertibine imza attı. Makine ve otomotiv yan sanayi kesimi temsilcilerinin yer aldığı BTSO heyetine birinci gün Vilnius Ticaret Müşaviri Ümit Ateşağaoğlu, Litvanya pazarı ve sunduğu avantajlara ait bilgi verdi. BTSO tarafından organize edilen ‘Türkiye-Litvanya İş Forumu’ ise Litvanya Parlamentosu Seimas’ta gerçekleştirildi. Litvanya parlamentosunda birinci sefer Türk firmalarından oluşan bir delegasyon foruma imza attı. Bu programda BTSO Yönetim Kurulu Lideri İbrahim Burkay, Litvanya parlamento üyeleri ile iş dünyasına Bursa ve Türkiye iktisadı hakkında bilgiler verdi.

LİTVANYA’DA BURSA İLGİSİ
Program kapsamında makine ve otomotiv dalı temsilcileri, B2B tertibinde Litvanyalı bölüm temsilcileriyle buluştu. Ağır geçen görüşmelerde çok sayıda Litvanya iş dünyası temsilcisi Bursalı firmalarla işbirliği fırsatlarını kıymetlendirdi. Program kapsamında BTSO Yönetim Kurulu Lideri İbrahim Burkay ve Türkiye Cumhuriyeti Vilnius Büyükelçisi Görkem Barış Tantekin de Bursalı firmalarla bir ortaya geldi. BTSO heyetinde ayrıca Yönetim Kurulu Lider Yardımcısı Cüneyt Şener, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak, BTSO Meclis Lider Yardımcısı Murat Bayizit, BTSO Enerji Konseyi Başkanı Erol Dağlıoğlu ile meclis ve komite üyelerinin yanı sıra Litvanya Bursa Fahri Konsolosu Berat Tunakan da yer aldı.


“İHRACATTA FİRMALARI GÜÇLÜ OLMASINI HEDEFLİYORUZ”
BTSO Yönetim Kurulu Lideri İbrahim Burkay, dalların ihracat odaklı büyümesine yönelik projelere devam ettiklerini söyledi. BTSO öncülüğünde Ticaret Bakanlığı destekleriyle düzenlenen UR-GE projelerinin üye firmaların ihracatına güç kattığını kaydeden Lider Burkay, Litvanya’daki programı başarılı bir biçimde tamamladıklarını lisana getirdi. Birinci sefer Türkiye’den bir heyetin Litvanya parlamentosunda iş forumu düzenlediğini kaydeden Lider Burkay, “Litvanya iş programı Bursalı firmalara yeni fırsatlar sunacaktır. BTSO olarak ihracat odaklı büyüme seyahatinde firmalarımıza rehber olmayı sürdüreceğiz.” dedi.

“LİTVANYA FIRSATLAR BARINDIRIYOR”
BTSO Yönetim Kurulu Lider Yardımcısı Cüneyt Şener, Litvanya’nın Türkiye için gelişime açık bir pazar olduğunu belirterek, “Sektör paydaşlarımız da bunun farkında olarak Türkiye’nin en geniş iştirakli heyetini oluşturdu. BTSO liderliğinde değerli bir B2B tertibine imza atıldı. Litvanyalı şirketler hayli ağır ilgi gösterdi. Bu coğrafyada önemli potansiyel var. Litvanya’nın AB pazarına giriş için bir kapı olarak görülmesi gerekiyor. Bizim maksadımız UR-GE ile üyelerimizin hakikat pazarlarda ihracatçı kimliğini güçlendirmek” dedi.


“BURSALI FİRMALARI LİTVANYA’YA BEKLİYORUZ”
Ticaret Müşaviri Ümit Ateşağaoğlu, Türkiye ve Litvanya ortasındaki ticaret hacminin son periyotta daha da güçlendiğini söyledi. Bu olumlu gelişmenin devam etmesi açısından ticari iş seyahatlerinin kıymetli olduğuna dikkat çeken Ateşağaoğlu, “BTSO, UR-GE projesi ile yurt dışı iş programlarında önemli bir deneyime sahip. Litvanya ile iş yapan firmalar birebir vakitte Baltık ve İskandinav pazarıyla iş yapma imkanına sahip olabiliyor. AB ile ticaret yapan firmalarımızı Litvanya’ya bekliyoruz. Tertibin başarılı olacağına inanıyorum.” tabirlerini kullandı.

“BTSO FARKINI ORTAYA KOYDU”
BTSO Enerji Konseyi Başkanı ve Meclis Üyesi Erol Dağlıoğlu, ağır bir Litvanya programını geride bıraktıklarını belirterek, “Bursa iş dünyası olarak Litvanya’da çok hoş karşılandık. Odamıza farklı bir teşekkür etmek istiyorum. BTSO birçok hususta öncü olduğu üzere bu bahiste da liderliğini gösterdi. Güçlü bir tertibe imza atıldı. Bunu planlamak başka bir güç, gerçekleştirmek farklı bir güç. Birçok insan hayal ediyor, BTSO bu hayali gerçekleştiriyor. Başta BTSO Yönetim Kurulu Liderimiz İbrahim Burkay olmak üzere emeği geçenleri kutlarım.” dedi.

“LİTVANYA İŞ DÜNYASI BÜYÜK BİR İLGİ GÖSTERDİ”
BTSO 23. Meslek Komitesi Başkanı ve UR-GE Üyesi Levent Bilek, 2 milyon 700 bin nüfusa sahip Litvanya’nın 45 milyar dolarlık ihracat potansiyeli olduğunu vurguladı. Litvanya’nın AB pazarı için fırsat kapısı olabileceğini kaydeden Bilek, “Litvanya stratejik bir bölge. Türk insanına farklı bir ilgi var. İkili iş görüşmelerinde bunu gördük. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” diye konuştu.

UR-GE İLE İŞBİRLİKLERİ GÜÇLENİYOR
NOSAB Başkanı ve UR-GE Üyesi Erol Gülmez de Litvanya’da kalabalık ve işbirliği yapmak isteyen bir iş dünyası ilgisiyle karşılaştıklarını söyledi. Gülmez, “B2B tertibinde çok fazla görüşme talebi vardı. Birçok firma yeni müşteriler kazanarak ayrılacaktır. Dal açısından yeterli bir iş gezisi oldu. BTSO’nun UR-GE projelerinin de katkısıyla bağlar gelişecektir” dedi. UR-GE Üyesi Engin Çetiner, Litvanya’da büyük bir iş potansiyeli ile karşılaştıklarını söz ederek, önümüzdeki periyotta bunların meyvesini toplayacaklarını belirtti. UR-GE Üyesi Yasin Topak ise birçok firmayla verimli iş görüşmeleri yaptıklarını ve Litvanya pazarında başka bir çalışma yapacaklarını belirtti. UR-GE Üyesi Emre Bahtiyar ise Litvanya’ya birinci sefer geldiğini ve Litvanyalı firmalardan bu kadar bir ilgiyle müsabakayı beklemediklerini söyledi.

“BU İLGİ TİCARETE YANSIYACAKTIR”
BTSO heyetine program boyunca ayrıyeten Türk Litvan Ticaret Odası Başkanı Sarp Demiray da eşlik etti. Odanın Litvanya ve Türkiye ortasındaki ticaret köprülerinin kurulması gayesiyle bu yıl başında kurulduğunu belirten Demiray, “Bursalı firmaların Litvanya’da var olmasını istiyoruz. Litvanya’daki en kalabalık Türk heyetini Bursa’dan ağırladık. Buradaki ticari atmosfer hayli yüksekti. Bu ilginin yakın gelecekte ticarete dönüşeceğine inanıyorum.” dedi.

Öte yandan program kapsamında BTSO heyeti, Kaunas kentinde Elinta Motors ve Elinta Robotics firmalarını ziyaret etti. Heyet ayrıyeten Kaunas Hür Ekonomik Bölgesi Genel Yöneticisi Vytas Petruzis’ten özgür bölgede yatırım yapma şartları ve sunulan imkanlar hakkında bilgi aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir